گریدر چیست؟ | انواع و کاربرد گریدر

گریدر چیست؟ | انواع و کاربرد گریدر

نام دیگر گریدر را دستگاه «شیب‌ساز» می‌دانند. این دستگاه یکی از ماشین‌آلات صنعتی در شاخه عمرانی است که کاربرد گسترده‌ای در پروژه‌های راه‌سازی و جاده‌سازی دارد. آن‌ها انواع مختلفی دارند و برای انجام عملیات خاک‌برداری تسطیح خاک‌ریزها عملکرد موثری از خود نشان می‌دهند.

گریدر چگونه کار می‌کند؟

این دستگاه به‌عنوان یکی از تجهیزات سنگین در امر ساخت‌وساز شناخته می‌شود که به‌صورت مکانیکی یا هیدرولیکی عمل می‌کند و در عملیات دشوار راه‌سازی و نگه‌داری و تعمیر جاده‌ها و همچنین به‌منظور ایجاد شیب مناسب یا به تعبیر مناسب‌تر کنترل و تنظیم شیب و مسطح‌سازی جاده‌ها به کار می‌رود.

این ماشین از یک تیغه بلند مقعر استفاده می‌کند که قابل تنظیم است و به کمک آن می‌تواند عملیات خود را در زوایای مختلف انجام ‌دهد و به صاف کردن سطوح متعدد بپردازند.
این ماشین صنعتی از یک تیغه دیگر هم کمک می‌گیرد که در جلوی محوری قرار گرفته است که در جلوی دستگاه تعبیه می‌شود. این تیغه در انجام برخی از عملیات‌های معدنی به کار می‌رود. گریدر برای از بین بردن ناهمواری‌هایی جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و پیش از آسفالت شدن جاده‌ها در مرحله آماده‌سازی مسیر پایه وارد عمل می‌شود.

انواع گریدر

دستگاه‌های فوق در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که هرکدام متناسب با ساختار خود و شرایط، عملکرد متفاوتی دارند. آن‌ها از نظر نوع موتور، اندازه و وزن در طبقات مختلف جای می‌گیرند:

دسته‌بندی شیب‌سازها ازنظر نوع موتور

این دستگاه‌ها متناسب با نوع چیدمانی که در فریم یا شاسی آن‌ها وجود دارد، در دو دسته کلی جای می‌گیرند:

دستگاه‌های قاب‌سخت

دستگاه‌های فوق که سنتی‌ترین شکل این ماشین را نشان می‌دهند به‌طور معمول درزمینه‌های کشاورزی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از قابی بلند و مستطیلی‌شکل برخوردارند که چهار چرخ روی قاب به آن وصل شده‌اند (دو تا در جلو و دو تا در پشت قاب). لولاهایی هم تیغه ماشین را به قاب وصل کرده‌اند.

کنترل دستگاه هم به کمک یک میله فشار صورت می‌گیرد که در قسمت پشتی و در انتهای دم قرار دارد که هدایت دستگاه را ممکن می‌سازد.

دستگاه‌های قاب مفصلی

این گروه از ماشین‌آلات در پروژه‌های بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند و یک قاب مفصل دارند که به دو چرخ بزرگ‌تر وصل شده‌اند. هرکدام از چرخ‌ها نیز از یک چرخ برخوردارند که برای هدایت تیغه در سطح جاده به کار گرفته می‌شود. چرخ‌ها با حرکات خود دستگاه را قادر می‌سازند تا در مناطق و مسیرهای تنگ حرکت کند.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد رولیک بیل مکانیکی میتوانید با کارشناسان آریا یدک تماس حاصل فرمایید.

انواع گریدر

این تجهیزات از این امتیاز بهره می‌برند که در هر فضا و مسیری که کامیون‌ها از آن عبور می‌کنند، آن‌ها نیز قادر به حرکت در آن هستند و حتی می‌توانند نسبت به ماشین‌های قاب کوچک حرکت سریع‌تری داشته باشند.
با داشتن چنین ویژگی‌هایی در گریدر قاب مفصلی بیشتر تولیدات سازندگان را این نوع تشکیل می‌دهند؛ زیرا می‌توانند در فضاهای کوچک‌تر ساختمانی عملکرد موثری نشان بدهند و برای حرکت یا چرخش مانع و مشکلی ندارند.

دسته‌بندی ازنظر اندازه

تجهیزات فوق از منظر دیگری نیز طبقه‌بندی می‌شوند و آن اندازه دستگاه است. دسته‌ای از این ماشین‌ها با تیغه کوتاه و بازوی فلزی بلند کار می‌کنند که باعث گسترش دامنه حرکت آن‌ها می‌شود. در تقسیم‌بندی گریدرها براساس اندازه، آن‌ها را در سه گروه می‌توان جای داد که به شرح زیر قابل اشاره هستند:

شیب‌سازهایی با موتور کوچک

این ماشین‌های صنعتی تیغه‌های کوچکی دارند و در مناطق و مسیرهای کوچک و تنگ به کار می‌آیند. کنترل آن‌ها کاملا شبیه به دستگاه‌های بزرگ است. این گروه از تجهیزات در امور و پروژه‌های کوچک‌تر ساختمانی و محوطه‌سازی موثر واقع می‌شوند.

شیب‌سازهایی با موتور متوسط

دستگاه‌های شیب‌ساز دارای موتور متوسط از تیغه بلندتری استفاده می‌کنند تا زمین‌هایی را با مسافت بیشتر یا طولانی‌تر زیر پوشش قرار دهند. آن‌ها با چرخ‌های بزرگ‌تری به حرکت در می‌آیند و برای انجام پروژه‌های بزرگ‌تر مناسب هستند. این وسایل سنگین برای اجرای خدمات در بزرگ‌راه‌ها، جاده‌ها و پروژه‌های بزرگ ساختمانی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

شیب‌سازهایی با موتور بزرگ

از این تجهیزات گاهی با عنوان گریدرهای موتور سنگین هم یاد می‌شود. آن‌ها عملکرد موثری در آماده‌سازی زمین‌های بزرگ دارند که برای اجرای پروژه‌های مسکونی یا تجاری مد نظر قرار می‌گیرند.

دسته‌بندی شیب‌سازها ازنظر وزن

دستگاه‌های سنگین فوق را ازلحاظ وزن هم می‌توان دسته‌بندی کرد که هرکدام در اجرای پروژه‌های عمرانی خاص به کار می‌روند. وزن ماشین‌آلات مورد اشاره آن‌ها را در 4 گروه قرار می‌دهد:
• ماشین‌هایی سبک که وزن آن‌ها برابر با 9 تن است.
• تجهیزات نیمه‌سنگین با برخورداری از وزنی بین 10تا 12 تن.
• دستگاه‌های سنگین که از وزنی بین 13تا 15 تن برخوردار هستند.
• شیب‌سازهایی با وزنی بین 16تا 20 تن.
ماشین‌های صنعتی مورد اشاره با وزن‌های سبک‌تر در پروژه‌های راه‌سازی معمولی‌تر مانند تنظیم سطح و شیب به بهره‌برداری می‌رسند و دیگر دستگاه‌های سنگین برای اجرای عملیات راه‌سازی در سطوح گسترده‌تر و با حجم کارهای بالا به کار می‌روند.

جالب است بدانید: کاربرد پیستون چیست؟

اجزای گریدر

ماشین‌آلات مورد بحث از بخش‌های مختلفی ساخته می‌شوند که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

• شاسی و بدنه
این بخش‌ها در میزان قدرت مانور دستگاه نقش دارند و در دو دسته «کمرشکن» و «مستقیم» تولید می‌شوند.
• تیغه
تیغه‌های این ماشین‌ها لبه‌های قابل تعویض دارند و می‌توان آن‌ها را در حالت‌های مختلف نسبت به دستگاه قرار داد. لبه‌های مستقیم و منحنی با برخورداری از ارتفاع و ضخامت‌های متعدد را می‌توان برای آن‌ها به کار برد.
– لبه‌های منحنی به‌منظور تنظیم کردن دقیق‌ شیب‌ها و برش دادن مواد سخت قابل استفاده هستند.
– از لبه‌های مستقیم برای زمانی به کار می‌روند که فرسایش لبه‌ها مورد توجه باشد و امکان نفوذ به‌راحتی وجود دارد.
– لبه‌های دندانه‌دار هم برای انجام عملیات در خاک یخ‌زده، یخ‌ها و قلوه‌سنگ‌های متراکم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به‌طور کلی چرخ‌های جلوی دستگاه می‌توانند به جهات کناری متمایل شوند که این ویژگی از نیروی خاک وارده به تیغه مایل‌شده کم می‌کند و اجازه می‌دهد حرکت گردشی انجام دهد. اگر از ماشین برای حمل و پخش مواد استفاده شود یا آن را برای مخلوط کردن مواد به کار ببرند، حالت تیغه را باید به‌صورت متمایل به جلو تنظیم کرد. درصورتی که دستگاه برای حفاری مورد استفاده قرار بگیرد، بهتر است تیغه را متمایل به عقب قرار داد تا قدرت حفاری تیغه افزایش پیدا کند.
تنظیم کردن تیغه دسته‌ها به‌صورت عمودی آن را برای کندن دیواره‌های بلند (ترانشه) مناسب می‌سازد.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد چکش هیدرولیکی میتوانید با کارشناسان آریا یدک تماس حاصل فرمایید.

اجزای گریدر

• چرخ
چرخ‌های این ماشین وظیفه مهم حمل وزن بالایی را دارند که به‌سبب عملیات سنگین به آن وارد می‌شوند. آن‌ها اندازه یکسانی دارند؛ ولی در برخی موارد چرخ‌های جلویی را نسبت به چرخ‌های عقبی کوچک‌تر در نظر می‌گیرند.
• کلاج و ترمز
کلاج گریدر اهمیت زیادی دارد و باید همواره از عملکرد درست آن‌ها اطمینان حاصل کرد. ترمزهای دستگاه نیز روی چرخ‌های عقب قرار گرفته‌اند و دو نوع «کفشک» و «دیسک چندمنظوره» دارند و با دریافت فشار به‌صورت هیدرولیکی کار می‌کنند. دیسک‌های ترمز نیز درزمان حرکت روی چهار چرخ محرک وارد عمل می‌شوند.
• سیستم حرکتی
دنده‌های این ماشین‌آلات به‌طور معمول بین 6 تا 9 عدد در قسمت جلو و 2 تا 9 دنده در قسمت عقب هستند. برای انجام کارهای سنگین و دقیق‌تر به جعبه دنده قدرتمند با سرعت کمتر نیاز است و در پروژه‌های کوچک‌تر سرعت متوسط دستگاه بین 30 تا 40 کیلومتر بر ساعت تنظیم می‌شود.
• دریچه کنترل سرعت
همان‌طور که از اسم آن مشخص است، سرعت دستگاه را تنظیم می‌کند و در برخی از ماشین‌ها یک اهرم نیز روی کنسول قرار می‌گیرد.

جمع‌بندی

انواع ماشین‌آلات سنگین در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها را گریدر تشکیل می‌دهد که با نام «شیب‌ساز» هم شناخته می‌شود. انواع مختلف این دستگاه‌ها را می‌توان متناسب با پروژه‌ها مورد بهره‌برداری قرار داد. تقسیم‌بندی شیب‌سازها براساس موتور، اندازه و وزن صورت می‌گیرد.

جالب است بدانید: اسکریپر چیست؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *