ماشین آلات راه سازی و معدنی

صنعت راه‌سازی و معدن از پرکارترین و فعال‌ترین صنایع به‌شمار می‌رود و انواع ماشین آلات راه سازی و معدنی در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این صنعت سنگین به‌ علت شرایط خاص و سنگینی که در بسیاری از مواقع با سلامت و جان انسان‌ها سروکار دارد، به‌ناچار باید از بهترین، قوی‌ترین و موثرترین تجهیزات بهره‌برداری کند. برخی از ماشین‌های صنعتی کاربرد بیشتری در این عرصه دارند. آریا یدک در ادامه این مطلب به معرفی 10 مورد از پرکاربردترین ابزار صنعت راه سازی میپردازد.

معرفی پرکاربردترین ماشین آلات راه سازی و معدنی

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی در عرصه‌های مختلف شاهد طراحی و ساخت انواع ماشین‌های صنعتی و سنگینی هستیم که در ساخت ‌راه‌ها و جاده‌ها و نیز بهره‌برداری از معادن به‌صورت بسیار موثرتری عمل می‌کنند و بر کیفیت و سرعت کارها می‌افزایند. برخی از این دستگاه‌ها را معرفی می‌کنیم که بیشترین کاربرد را دارند.

1- لودر

از لودر در شمار دستگاه‌هایی باید نام برد که به‌عنوان ماشین‌آلات غول‌پیکر قابل شناسایی هستند. از این دستگاه بسیار سنگین صنعتی در سطح گسترده‌ای استفاده می‌شود و نقش فعالی در زمینه‌های زیر دارد:

 • حمل و جابه‌جایی توده‌های موادی همچون خاک و سنگ
 •  کمک به بارگیری کامیون‌ها
 • انجام عملیات خاک‌برداری
 • اعمال حفاری‌های عمیق
 • ایفای نقش بولدوزر در مواقع نیاز مثل تسطیح

استفاده از لودرها به‌عنوان یکی از موثرترین ماشین آلات راه سازی و معدنی همواره با انواع ماشین‌های انتقال‌دهنده امکان‌پذیر است؛ مثل کامیون‌ها و…

2- بکهو لودر (بیل بکهو)

دستگاه بسیار مهم بعدی بکهو لودر نام دارد. این ماشین صنعتی عملا از دو دستگاه تشکیل شده است و ترکیبی از شیشه بیل بکهو، لودر در قسمت جلوی ماشین و یک بیل مکانیکی در قسمت عقب آن را به وجود می‌آورد. این دستگاه از لودر و بیل مکانیکی ابعاد کوچک‌تری دارد. در موقعیت‌هایی که حجم کار کمتر باشد از این ماشین استفاده می‌شود؛برای مثال برای انجام حفاری‌هایی با عمق کوتاه‌تر، به‌منظور حفر و ایجاد کانال‌هایی کوچک یا متوسط برای لوله‌گذاری و همچنین به‌منظور حمل و انتقال خاک نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. این دستگاه انواعی دارد که نام آن‌ها عبارت‌اند از:

 • دستگاه‌های تمام‌گردان
 •  بکهو لودرهای ثابت ثابت
 •  ماشین‌های کشویی مکانیکی
 •  بکهو‌های کشویی هیدورلیکی

جالب است بدانید: افزایش راندمان کارچکش هیدرولیکی

ماشین آلات صنعتی

 

3- بیل مکانیکی

در بین ماشین آلات راه سازی و معدنی، از بیل‌های مکانیکی و قطعات بیل مکانیکی برای انجام عملیات گودبرداری در مناطق و شرایطی استفاده می‌شود که خاک‌های نرم و سخت وجود دارند و سنگ‌های نرم و مواد غیرسنگی به چشم می‌خورند. عرصه‌های دیگری که می‌توان در آن‌ها از این دستگاه کمک گرفت، به رح ذیل عبارت‌اند از:

 •  حفر و ایجادکانال‌های لوله‌ و انواع کابل‌های مربوط به برق، تلفن، آب و فاضلاب
 •  راه‌اندازی حوضچه‌های بزرگ
 •  در برخی از معادن
 •  بار کردن مواد متعدد از جنس‌های مختلفی مثل سنگ، شن، رس و مواردمشابه دیگر
 •  در حفر کردن کانال‌ها و زاویه دادن به آن‌ها

آن‌ها برای حفر انواع خاک‌ها قابل استفاده و بهره‌برداری هستند، به‌جز مناطق دارای سنگ‌های صخره‌ای. در چنین شرایطی ابتدا باید صخره‌های سنگ تخریب وشکسته شوند که این کار با کمک دستگاه‌های دیگری مثل ریپر یا چکش‌های هیدورلیکی سنگ‌شکن امکان‌پذیر است و بعد از بیل مکانیکی برای ادامه کار استفاده می‌شود؛ همچنین در موقعیت‌هایی که زمین‌ آغشته از خرده‌سنگ‌هاست ودستگاه‌های دیگر چندان اثرگذار نیستند (به‌جز بولدوزر) این بیل صنعتی کارگشا خواهد بود.

4- بولدوزر

از شناخته‌شده‌ترین ماشین آلات راه سازی و معدنی باید به بولدوزرها اشاره کرد که به‌صورت چندمنظوره امکان انجام عملیات مختلف را دارد. قسمت جلویی این دستگاه از یک تیغه فولادی کمک می‌گیرد که نصب آن به‌طور مستقیم و طویل صورت می‌گیرد و امکان حرکت دادن آن به سمت بالا و پایین وجود دارد. این قابلیت به‌طور ویژه برای تراش دادن مواد نرم‌تر و فشار دادن آن‌ها به ظرف جلو بسیار موثر عمل می‌کند.

به‌طور کلی نقش اصلی بولدوزر در هل دادن مواد بانیروی زیاد به طرف جلو است.همچنین ممکن است برای پخش کردن مواد نیز استفاده شود. بولدوزر برای شرایطی که مواد به هل دادن با نیروی زیادی نیاز دارند، مناسب‌ ترین گزینه است.

5-غلتک (Compactor)

در بین ماشین آلات راه سازی و معدنی، کمپکتورها که به آن‌ ها غلتک نیز گفته می‌شود، به طور گسترده‌‌ای در راهسازی برای فشرده سازی سطح نهایی و مواد خاکی استفاده می‌شوند. انواع مختلف غلطک برای کارهای مختلف فشرده سازی در دسترس هستند. برای تراکم خاک دانه‌ای مانند شن و ماسه، سنگ خرد شده، غلتک‌ های چرخ فلزی و صاف مؤثر هستند.

در ساخت سدها و کانال‌هایی که به فشردگی در عمق لایه زمین نیاز است، غلتک‌‌های پاچه بزی مناسب هستند. غلتک‌های چرخ لاستیکی پنوماتیک برای ترکیب خاک دانه ریز و شن و ماسه ای خوب دانه بندی شده ایده آل هستند.

6-گریدر (Grader)

گریدر یکی دیگر از انواع ماشین آلات راهسازی است که در درجه اول برای تسطیح یا اتمام کارهای خاکی استفاده می‌شود. این ماشین به طور گسترده در ساخت جاده‌ های خاکی، پخش مواد سست و شکل دادن به زیر سطح مورد استفاده قرار می‌گیرد. گریدر همچنین برای اصلاح شیب و مخلوط کردن شن و ماسه نیز مفید است.

گریدر عمدتاً شامل یک تیغه زاویه‌ دار به طول 3 تا 4 متر است که بر روی یک چارچوب نصب شده است. چارچوب نیز روی چرخ‌ها سوار می‌شود. تیغه می‌تواند کج شده و چرخانده شود و می‌تواند از به اندازه 360 درجه به پایین و بالا برود تا متناسب با شرایط خاک تنظیم شود.

ماشین آلات معدنی

7-اسکریپر

اسکریپر در بین ماشین آلات راه سازی و معدنی، عمل بارگیری وحمل وتخلیه مواد خاکی در مسافتهای متوسط و زیاد را به تنهایی انجام می دهد. اسکریپر از سه قسمت اصلی تشکیل شده است : قسمت بارگیر (جام ) دیوار جلویی قسمت بارگیری دیواره عقب جام یا دیواره تخلیه قسمت جام که معمولا سرباز است دارای یک تیغه برنده قابل تعویض در قسمت پایین می‌باشد این تیغه در حین بارگیری به داخل خاک نفوذ می‌کند وبا برش خاک آن را به داخل جام هدایت میکند . این قسمت قابل حرکت بوده ومیتواند پایین وبالابرود در اسکریپرهای دارای بالابر سمت بالابر جانشین دیواره جلویی جام می‌شود دیواره عقب جام یا دیواره تخلیه قابلیت حرکت به عقب وجلورا دارد که با هل دادن خاک به تخلیه بار کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: لودر بکهو و انواع آن

8-خندق کَن (Trencher)

ترنچر یا خندق کن برای ایجاد خندق‌ها یا سنگرها طراحی شده‌اند. این ماشین ها مانند سایر تجهیزات حفاری به نظر می‌رسند اما برای حفر سنگرها، به طور معمول برای پروژه‌های لوله کشی نیز کاربردی هستند. شما می‌توانید دو نوع اصلی خدق کن‌ها اعم از چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری را در محل پروژه مشاهده کنید.

بسته به عملکرد، از این دستگاه‌ها برای تسریع در نصب یا نگهداری پروژه هایی مانند فاضلاب یا لوله های زهکشی استفاده می‌شود.

9-ماشین قیرپاش

به صورت مستقل، حرکت ندارد و بر روی شاسی ماشین دیگر سوار می‌شود. از این ماشین همانگونه که از نامش پیداست جهت قیر پاشی استفاده می‌شود ماشین قیرپاش براساس نوع کاربرد به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • ماشین قیر پاش برای قیر پاشی سطح زیرین لایه آسفالتی
 • ماشین قیرپاش لکه گیر

10-فینیشر آسفالت

ماشین آلاتی با عرض زیاد هستند که از طریق دسترسی موجود در تنظیمات کابین اپراتور با ضخامت و طول و عرض مشخص، آسفالت می‌ریزد. در پشت فینیشر منبع تغذیه و در جلوی دستگاه صفحه‌ای پهن قرار دارد که آسفالت را بر روی سطح جاده پهن می‌کند.

جمع‌بندی
ساخت‌وسازهای سنگین به‌ویژه در پروژه‌های شهرسازی و جاده‌سازی با کمک انواع ماشین آلات راه سازی و معدنی صورت می‌گیرد که هرکدام با بهره‌مندی از ویژگی‌های خاص برای انجام وظیفه‌ا‌ی معین طراحی و ساخته شده‌اند. آن‌ها به تسریع پروژه‌ها کمک بسیار بزرگی می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *